olej/płótno, 90 x 49 cm sygnowany i datowany l.d.: `Adam Bunsch | 1921`
Kameralna i wyciszona atmosfera "Aktu w pracowni" wydaje się zagadkowa z kilku względów. Po pierwsze, autor prezentowanego obrazu kojarzony jest raczej z alegorycznymi kompozycjami i scenami religijnymi niż z przedstawieniami nagiego ludzkiego ciała. Po drugie, praca pochodzi z 1921 roku, czasu, kiedy artysta obronił dyplom na krakowskiej Akademii i debiutował wystawami we Lwowie i Krakowie. Po absolwencie szkoły prowadzonej przez Wojciecha Weissa, twórcę drapieżnych i niezwykle sensualnych aktów, publiczność mogła spodziewać się równie prowokacyjnych przedstawień. Bunsch w "Akcie w pracowni" celował jednak w intymizm i postimpresjonistyczną poetykę niedopowiedzenia. Akt nie ma w sobie nic z drażliwości typowej dla krakowskich malarzy, u których kształcił się autor. Ukazanie modelki od tyłu mniej narusza poczucie wstydu i pozwala uniknąć obsceniczności. Zainteresowanie artysty ludzkim ciałem jest raczej medyczne niż erotyczne. Chociaż Bunsch wybiera ten sam co Weiss zestaw rekwizytów otaczających młodziutką modelkę (krzesło, podium, draperia), to uzyskuje wyraz na wskroś indywidualny.
Studiował w Wiedniu i w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem J. Mehoffera. W okresie międzywojennym malował obrazy poświęcone pamięci tragedii I wojny światowej. W jego twórczości dominowała tematyka religijna. Zajmował się też realistycznym malarstwem portretowym, nawiązującym czasami do malarstwa prerafaelitów. Po wojnie związany był z ugrupowaniem Zachęty. Tworzył pejzaże, liczne prace poświęcił przedstawieniu barwnych ogrodów. Zajmował sie także akwarelą, pastelem i barwnym drzeworytem. Tworzył scenografie, pisał dramaty, zajmował się krytyką sztuki.
Urodził się w 1896 r w Krakowie, zmarł w 1969 r tamże. Studia w Wiedniu i w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera. W okresie międzywojennym malował obrazy poświęcone pamięci tragedii I wojny światowej. W jego twórczości dominowała tematyka religijna. Zajmował się też realistycznym malarstwem portretowym nawiązującym czasami do malarstwa prerafaelitów. Po wojnie związany z ugrupowaniem Zachęty. Tworzył pejzaże, liczne prace poświęcił przedstawieniu barwnych ogrodów. Uprawiał także akwarelę, pastel i barwny drzeworyt. Tworzył scenografię, pisał dramaty, zajmował się krytyką sztuki.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]