Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Kazimierz Rafalik
(ur. 1938 r.)
Urodzony w 1938 roku - rzeźbiarz, fotografik, publicysta. Absolwent Politechniki Poznańskiej. Członek Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy, Związku Artystów Plastyków i Ekologicznego Stowarzyszenia Srodowisk Twórczych "Ekoart".

Miał kilkanaście wystaw indywidualnch oraz wiele ważnych ekspozycji zbiorowych w kraju i za granicą: Czechy, Niemcy, Stany Zjednoczone, Grecja, Litwa i Bułgaria. Lącznie eksponował swoje prace na ponad dwustu wystawach. Za działalność artystyczną i popularyzatorską zdobył przeszło 120 nagród i wyróżnień, a w 1989 roku Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki.



Wypowiedzi i recenzje
"... Rafalik pracuje w takich matariełach jak: brąz, mosiądz, stal kwasoodporna, drewno i tworzywa sztuczne. W jego dorobku wyróżniają się rozbudowane kompozycje wykonane z drewna i zwarte, kameralne prace z metalu, uzyskane metodą formowania w piasku. Spod jego ręki (...) głównie wychodzą figury kobiet, które - jak mi kiedyś powiedział - może rzeźbić z zamkniętymi oczami. I te jego małe formy są zachwycające, o czym świadczą wystawy tematyczne dotyczące miłości i macierzyństwa. Ale artysta, jeden z najbardziej znanych rzeźbiarzy poznańskich, nie ogranicza się do wykonywania aluzyjnych postaci kobiet, sytuujących się niekiedy na pograniczu abstrakcji. Realizuje wiele różnego rodzaju kompozycji abstrakcyjnych oraz statuetek o prostych kształtach, niosących, na życzenie zleceniodawców, rozmaite przesłania.
Aby przekonać się, jakim naprawdę człowiekiem i artystą jest poznański rzeźbiarz, jak wiele wymaga od siebie i w jaki sposób dochodzi do zadowalających go rezultatów, trzeba znaleźć się w jego pracowni, wśród kilkuset oryginalnych kompozycji i wysłuchać opowieści o źródłach inspiracji, eliminowaniu zbędnych elementów w pracach już odlanych z brązu i problemach technicznych związanych z kształtem drewnianego modelu itp.(...)
Jest artystą stale poszukującym nowych rozwiązań i w dodatku wysoko stawiającym sobie poprzeczkę."

A. Haegenbarth
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]