Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Janina Dobrzyńska
(1906 - 2003)
Janina Dobrzyńska urodziła się w Zawierciu w rodzinie bogatego przemysłowca. Studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Wojciecha Weissa, Xawerego Dunikowskiego. Od 1929 przez rok studiowała w Oddziale Paryskim krakowskiej Akademii, który prowadził Józef Pankiewicz. Był to nie tylko czas szalonych zabaw, spotkań młodych artystów w słynnej Cafe du Dôme, Dobrzyńska poznała osobiście młodych kapistów – Jana Cybisa, Zygmunta Waliszewskiego. Dyplom na Wydziale Malarstwa uzyskała w 1930 roku.
W czasie wojny artystka ukrywała się w Warszawie. Straciła wszystko, jej rodzinę zamordowali Hitlerowcy w obozie koncentracyjnym.
Od 1945 żyje i pracuje w Warszawie. Wówczas zapisała się do Związku Polskich Artystów Plastyków, który reaktywował Jan Cybis, przez szereg lat była jego sekretarzem. Była też krótki czas asystentką, najpierw prof. Juliusza Krajewskiego (1948), a potem prof. Michała Borucińskiego (1950) na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 50. pracowała w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.
Ważną rolę w życiu Janiny Dobrzyńskiej odegrały przyjaźnie z artystami– Ireną Wiczyńską, Marianem Tomaszewskim, Markiem Włodarskim, z którymi łączyła ją pasja tworzenia, a także skromność.
Malarstwo, które zaczęła uprawiać właściwie po wojnie towarzyszyło jej już do końca życia. Stworzyła kilka cykli tematycznych – groteskowe portrety, oryginalne pejzaże morskie, jałowce. Pozostawiła po sobie duży zbiór płócien, gwaszy, rysunków.
Prace Janiny Dobrzyńskiej znajdują się w zbiorach: Zachęty, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Galerii Studio, Muzeum Historycznego w Sanoku oraz w zbiorach prywatnych.

Historia wystaw
Janina Dobrzyńska brała udział w około 90 wystawach zbiorowych, miała kilka ekspozycji indywidualnych m.in. 1988 – Galeria TEST, Warszawa, 1994 – „Przyjaźń” (wystawa z Ierną Wilczyńską), Muzeum Archidiecezji, Warszawa, 1997 - Galeria DAP, Warszawa, 2000 – Galeria STUDIO, Warszawa, 2006 – Galeria OFICYNA MALARSKA, Warszawa.
Nagrody i wyróżnienia
Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in.:1969 – III nagroda w konkursie Polskiego Komitetu Olimpijskiego za tkanię o tematyce sportowej, 1972 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, 1980 – III nagroda w konkursie Polskiego Komitetu Olimpijskiego za tkaninę o tematyce sportowej, 1981 – nagroda Zachęty za cykl „Bałtyk” na wystawie „Barwy morza”.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]