Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; dyplom w 2005 roku w pracowni malarstwa prof. Leszka Mickosia oraz dyplom z projektowania malarstwa w architekturze w pracowni prof. Wojciecha Kaniowskiego. Artystka mieszka i tworzy we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, pisaniem ikon, chętnie również eksperymentuje z technikami rysunkowymi i graficznymi.
Tworzy wbrew współczesnym nurtom w malarstwie. Unikając czystej dekoracyjności; poza kolorem i formą, szuka w malarstwie przestrzeni do dzielenia się refleksjami i przeżyciami duchowymi. Często powtarzający się motyw to pejzaż fantastyczny, semirealistyczny, z elementami prywatnej symboliki.Warstwa znaczeniowa obrazów, łączy się w naturalny sposób z tkanką malarską-z pnących, splatających i przenikających się struktur,w aurze tajemnicy i mistycyzmu, wyłania się symboliczny bohater obrazu, lub intrygujące tło dla niego. W stonowanej, wyszukanej kolorystyce i urzekających detalach, artystka uchyla drzwi do JEJ intymnych wizji,ale wyrażanych uniwersalnym językiem malarstwa. Autorka zdradza,że wybiera duże formaty dzieł,dzięki którym łatwiej jest jej "wejść w obraz" i przenieść się do kreowanej rzeczywistości. Zapraszamy również Państwa do wizyty w magicznym świecie malarstwa Anny Klozy-Rozwadowskiej.
Recenzje:
"dalekie wybrzeża ciszy otwierają się tuż za progiem" (K. Wojtyła)
Malarstwo Anny Klozy-Rozwadowskiej jest zaproszeniem w głąb, do wyjścia poza ciasne ramy współczesnej rzeczywistości życia na czas, od jednej do drugiej, a potem kolejnej czynności, która umożliwia materialne przetrwanie. Malarstwo to posiada potencjał właściwy muzyce, dotyka głębi często uśpionej w człowieku, budzi do refleksji, uwrażliwia na nowo, otwiera przestrzenie duszy, zmienia optykę spojrzenia na siebie i świat. Twórczość artystki przywraca sztuce coś, co zdawało się już jej dobrem utraconym - piękno nadal ma moc oddziaływania na człowieka w XXI wieku.
Kamila Miedzińska-Sapiszczuk, historyk sztuki
"Malarstwo Anny Klozy-Rozwadowskiej należy do gatunku malarstwa przedstawieniowego, figuratywnego, łączącego tradycję surrealizmu z malarstwem introspektywnym. Odnajdujemy w nim głębię emocji i przeżyć ludzkich, choć wyrażonych elementami zaczerpniętymi z obcego, fantasmagorycznego świata.W malarstwie tym odczytujemy tęsknotę i pragnienie ucieczki z obecnego wymiaru doczesności. Obiekty na obrazach autorki przemawiają do naszej podświadomości w sposób symboliczny, i może dlatego tak trafny. Trafiają prosto w bogactwo doświadczeń życia wewnętrznego, często ukrytego nawet przed nami samymi lecz ujawniającego się w obcowaniu ze sztuką. Ponadto artystka osiąga iluzję materialności przedstawianych sytuacji i ogromną precyzję odwzorowywanych przez nią detali sceny. Malarstwo Anny Klozy-Rozwadowskiej to udana kontynuacja tradycji polskiego realizmu magicznego Yerki, Siudmaka i Beksińskiego i oryginalna propozycja artystyczna wśród twórców z jej pokolenia."
Marta i Oliwier Szymczakowscy, artyści związani z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych
"Obrazy Anny Klozy-Rozwadowskiej tworzą hipnotyczny i niepokojący spektakl, wprowadzający odbiorcę w metaforyczne i metafizyczne kulisy aktu kreacji i przemiany, które są immanentnie zawarte w słyszalnym rytmie upływającego czasu. Kreacja – tworzenie nie jest w jej twórczości pozytywną budującą siłą. Autorka odsłania nieznane, niepokojące, groźne idestrukcyjne potęgi – czasu, przemijania, niepewności i wiary. Świat w twórczości malarki nie jest jednowymiarowy. Jest wsparty na minionych i osłabionych ideach, na onirycznych wizjach i wieloznacznych ruchomych symbolach. Myśl autorki spina różne poziomy znaczeń i różne czasowe wymiary przeczuć, myśli, zdemaskowanych idei, a właściwie śladów po tych ideach, myślach i przeczuciach. Świat wspiera się na rusztowaniach, które kruszą się i rozpadają na naszych oczach, a akt kreacji odsłania swój szkielet, swoje środki i niepewne podłoże.
Obrazy artystki budują nową fizyczną tkankę myśli, uczuć, przeczuć i lęków - tkankę, która jest popękana, krucha, załamana, bliznowata, pocięta, która niepokojąco przerasta treść. Sztuka Klozy-Rozwadowskiej, na pewnym poziomie, przypomina mi twórczość Tadeusza Kantora, który konsekwentnie nie godził się na automatyczne imitowanie życia w sztuce, przedstawianie i odtwarzanie.
To malarstwo cechują mistyczne przemiany i podróże ponad stereotypowymi dualistycznymi wyobrażeniami, wglądy, zatrzymania i tajemnicze przejścia. Przestrzeń w obrazach artystki jest dynamiczna, refleksyjna, żywa, tworzy nowe wymiary i kształty, a główną jej siłą jest zdolność do metamorfozy, wchłaniania ikrzyżowania znaczeń. Twórczość Anny Klozy-Rozwadowskiej to fantastyczna gra abstrakcyjnej, kreacyjnej myśli i organicznej tkanki zapomnienia i rozpadu. Autorka w swojej twórczości zdaje się pytać o to, co ocaleje ze specyficznego, nieustającego aktu kreacji i destrukcji form, których treścią jest nieustannie modyfikowana, płynna myśl."
Marta Januszewska, antropolog, redaktor Coco Magazyn
Historia wystaw
Jej obrazy można było obejrzeć m.in. w:
Galerii na Nankiera we Wrocławiu, 2005,
BWA Wałbrzych, Zamek Książ, 2006,
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2006,
Królikarnia, Warszawa, 2006,
BWA Jelenia Góra, 2007.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]